ARMPOL – lider Konsorcjum firm krajowego zaplecza remontowo-produkcyjnego motoryzacji, podczas seminarium p.n. „Tendencje rozwojowe środków transportowych w Siłach Zbrojnych RP”, które odbyło się w dniach 18-19.05.2015 r. w Waplewie, zaprezentował autorską koncepcję modernizacji używanych przez wojsko samochodów średniej ładowności wysokiej mobilności. Proponowane przez Konsorcjum rozwiązanie pozwoli Siłom Zbrojnym RP utrzymać zdolność transportową w czasie już rozpoczętej, a rozłożonej ze względu na nakłady na wiele lat, wymiany posiadanych środków transportowych na nowe.
Spotkanie zorganizowane przez Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku, skierowane było do użytkowników środków transportu oraz organizatorów transportu w Siłach Zbrojnych RP, a także do firm oferujących dla naszych Sił Zbrojnych, nowoczesne rozwiązania techniczne i organizacyjne w tej dziedzinie.
Koncepcja opracowana przez Konsorcjum firm w skład, którego wchodzą Armpol (lider), Star San Duo, Me Pro Tech, Monrex i Cenrex, opiera się na kompleksowej modernizacji najpowszechniej wykorzystywanego przez wojsko samochodu ciężarowego Star 266 do wersji 266K. Pojazd otrzyma między innymi nowy silnik, kabinę w kilku wariantach, skrzynię biegów i zawieszenie.
Równolegle z modernizacją samochodów, Konsorcjum zaproponowało szersze zmiany w organizacji transportu w Siłach Zbrojnych, które przewidują zwiększenie udziału rozwiązań kontenerowych. Zmodernizowane pojazdy
Star 266K, dzięki zastosowaniu innowacyjnej
ramy podkontenerowej, mają stać się nośnikiem dla skrzyń transportowych i nadwozi specjalnych opartych o standardy ISO dla kontenerów 15-stopowych. Konsorcjum opracowało szereg rozwiązań tego typu do wymiennego stosowania, tworzących uniwersalny,
kontenerowy zestaw transportowy:
skrzynię ładunkową,
nadwozie warsztatowe,
stanowisko dowodzenia,
nadwozie furgonowe. Częścią zestawu może być również
jednoosiowa przyczepa transportowa.
Proponowana modernizacja samochodów ciężarowych jest odpowiedzią na zły stan taboru samochodowego polskiej armii. Z analiz wykonanych przez Konsorcjum wynika, że praktycznie wszystkie używane obecnie samochody Star 266 przekroczyły planowany okres użytkowania (20 lat) i wymagają pilnej modernizacji. Aktualnie trwające dostawy nowych pojazdów typu Jelcz 442, których zakończenie planuje się w 2018 roku, zaspokoją jedynie 15-20% potrzeb wojska.
Szczegóły koncepcji w prezentacji do pobrania
TUTAJ.